ورمی کمپوست در مطبوعات

همایش یک روزه آموزش ورمی کمپوست

گروه تولیدی فارمینو با همکاری جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان و شهرداری نجف آباد  برگزار می کند:

همایش یک روزه 

  ورمی کمپوست= اشتغال پایدار=توسعه کشاورزی= محصول سالم

 

زمان:   12 شهریور ماه 1392 - ساعت 16 الی 19

مکان:    نجف آباد، ارگ، فرهنگسرای خاوران

تلفن:   09131008929- 09358149753

شرکت جهت عموم رایگان است

محور های همایش:

- کود ارگانیک و محصولات سالم

-بهداشت محیط زیست

-خوداشتغالی و کارآفرینی خانگی

-مدیریت پسماند شهری

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی

شرکت نمايشگاههاي بين المللي استان همدان «يازدهمين نمايشگاه بين المللي کشاورزي (ماشين آلات، نهاده ها، سيستم هاي آبياري و کشت هاي گلخانه اي ) و نهمين نمايشگاه بين المللي صنعت مرغداري، دامپروري و شيلات» را از دوشنبه 27 مرداد ماه سال جاري به مدت چهار روز برگزار خواهد نمود.

طي ساليان گذشته برگزاري اين عنوان نمايشگاهي فرصتي طلايي و ارزشمند جهت تعامل و تبادل دانش و اطلاعات ميان توليد کنندگان و توسعه تجارت داخلي و برون مرزي اين صنعت پويا در بين صاحبان صنايع و متخصصان اين حوزه بوده است.

برگزاري نمايشگاه بين المللي کشاورزي همواره با اين هدف بوده است که بتوانيم انرژي، ظرفيت، استعـدادهـا و نعمت هاي گسترده خدادادي در اين سرزمين پهناور را در سايه نيروهاي متخصص و فني بسيار، بر محدوديت هاي منابع آبي گريبانگير و محدوديت هاي فني و زيستي فائق آورده و نام ايران را بر بلندي اين صنعت عظيم نمايان سازيم.

اين نمايشگاه در يازدهمين و نهمين گام از برگزاري خود در استان همدان مفتخر به ميزباني 110 واحد فعال کشوري در اين حوزه از استان هاي تهران، خراسان رضوي ، فارس، اصفهان، آذربايجان غربي ،آذربايجان شرقي ، مازندران، گلستان، مرکزي، کردستان، کرمانشاه، قزوين، چهار محال و بختياري، البرز، زنجان، همدان و نمايندگان محصولات 13 کشور خارجي مي باشند.

 

اين عناوين نمايشگاهي در فضايي بالغ بر 14000 متر مربع فضاي نمايشگاهي در طي 4 روز از تاريخ 27 تا 30 مرداد ماه سال جاري همه روزه از ساعت 16:30 تا 21:30 در محل دائمي شرکت نمايشگاه هاي بين المللي استان همدان برگزار و ميزبان قدوم تمام صاحبان صنايع، متخصصان، کارشناسان و فعالان اين حوزه از سراسر کشور خواهد بود.

 لینک نمایشگاه بین المللی کشاورزی

افزايش قدرت حفظ آب در خاك از مزایایی كود ورمي كمپوست است

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداری زنجان از آغاز عمليات كودپاشي گل‌هاي موجود در سطح فضاي سبز شهر زنجان با استفاده از كود ورمي كمپوست خبر داد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ؛ مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداری زنجان گفت: با توجه به اهميت سطوح گل‌كاري سطح شهر، سازمان پارك‌ها و فضاي سبز با ارائه خدمات نگهداري اصولي در فصول رشد، در فصل پاييز همزمان با عمليات خاك ورزي اقدام به كوددهي و تقويت گل‌هاي فصلي و دائمي شامل گل‌هاي پيازي و غده‌اي و سطوح چمن‌كاري می‌کند.

 

ملك‌محمدي با اشاره به اینکه کوددهی موجب مي‌شود تا با آغاز فصل رشد و نياز به مواد معدني و آلي، شرايط فيزيكي و شيميايي بهتري براي رشد مطلوب گياهان تامين شود، افزود: به همين منظور سازمان پارك‌ها و فضاي سبز اقدام به خريد 20 هزار كيلوگرم كود ورمي كمپوست كه حاصل تغذيه كرم خاكي از مواد آلي و تبديل آن به كود است.

 

وی به مزاياي كود ورمی کمپوست اشاره و تصریح کرد : افزايش حاصل‌خيزي وتقويت زمين، جلوگيري از مسموميت خاك، كاهش ميزان علف‌هاي هرز، افزايش قدرت حفظ آب در خاك و در نتيجه جلوگيري از مصرف بي رويه آب و مطابقت كيفيت خاك با استانداردهاي زيست محيطي در سطح فضاي سبز از جمله مهمترين مزاياي كود ورمی کمپوست است.

 

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداری زنجان با اشاره به اينكه به دليل عوارض منفي كودهاي شيميايي و اثرات سوء آنها بر محيط زيست و آب‌هاي زيرزميني در حد امكان استفاده از اين نوع كود را كاهش داده‌ايم،  اضافه كرد: رويكرد سازمان فضاي سبز در تامين نيازهاي كودي گياهان زينتي شهر از منابع كودهاي آلي است.

 

ملك‌محمدي خاطر نشان كرد: كود حيواني به دليل احتمال انتقال بيماري‌هاي مشترك انسان و دام و رعايت موارد بهداشتي حدالامكان در محيط شهري نبايد استفاده شود.

بهره برداري از20 واحد توليد کود ورمي کمپوست درگلپايگان


20 واحد تولید کود ورمی کمپوست در شهرستان گلپایگان به بهره برداری رسید.
مدیر کشاورزی و منابع طبیعی بسیج سازندگی اصفهان امروز گفت: برای راه اندازی این کارگاهها در مدت دو ماه 2 میلیارد ریال تسهیلات ارائه شده است.
آقای دانشور میانگین تولید کودورمی کمپوست هر واحد درسال را 12 تن اعلام کردو افزود: با بهره برداری ازاین واحدها زمینه اشتغال بیش از 50 نفر فراهم شده است.

توسعه صنعت توليد ورمي کمپوست نياز بخش کشاورزي

توسعه صنعت توليد ورمي کمپوست نياز بخش کشاورزي

 امروزه هشدارهای جهانی در مورد استفاده از مواد شیمیایی و خطرها و مشکلاتی که برای محیط زیست و انسان ایجاد می کند به بحث داغ سازمانها و نهادهای دولتی تبدیل شده است. یکی از این مواد زیان آور کودهای شیمیائی است که آثار بسیار مخربی روی محصولات کشاورزی، محیط زیست و بدن انسان دارد.
آسیب‌های زیست محیطی و تغییر بافت شیمیایی، فیزیکی و زیستی خاک و مشکلات بهداشتی و شیوع سرطانها بشر را مجبور کرد که به فکر جایگزین کودهای زیستی و بیولوژیک در کشاورزی باشند که اقتصادی سودمند را در این عرصه به دنبال دارد از جمله این کودها ورمی کمپوست است.
ورمی‌کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) است که از فعالیت c حاصل می‌شود.تولید ورمی کمپوست، تکنولوژی استفاده از انواع خاصی از کرم های خاکی به نام ایزینا فتیدا(Eisenia Foetida) است که به دلیل توان رشد و تکثیر بسیار سریع پتانسیل قابل توجهی برای تبدیل مواد آلی به کود بیولوژیک باکیفیت ممتاز را دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت : تولید ورمی‌کمپوست، تغذیه کرم‌های قرمز ( ایزینا فتدیا )از مواد آلی پسماندهای آشپزخانه بوده و محصول این فرایند کود آلی است که یکی از غنی‌ترین کودهای شناخته شده در دنیا است.
منصورخاکی در خصوص مزایای ورمی کمپوست گفت: استفاده از کود ورمی کمپوست، کیفیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی عملاً‌ حدود50 درصد وکمیت (تعداد در واحد سطح) آنها را نیز در حدود20 تا 70 درصد افزایش می دهد.
ورمی کمپوست از مزایای خاصی نسبت به کودهای الی دیگر برخوردار است از جمله اینکه هیچ گونه آلودگی میکروبی و بوی نامطبوع ندارد ،به نگهداری رطوبت در خاک کمک می کند، یک غذای کامل و متعادل برای گیاهان است، رنگ، طعم، بو و کیفیت گلها، سبزیجات و میوه ها را بهبود می بخشد حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و مواد بیوشیمیایی آن مقاومت گیاهان را به بیماری ها افزایش می دهد .
عسگری از تولید کنندگان ورمی کمپوست یکی از مزایای با ارزش ورمی کمپوست را استفاده از زباله های شهری دانست و گفت : ورمی کمپوست عامل تخمیر و فساد مواد الی موجود در زباله های مناطق شهری به خصوص زباله های خانگی و زباله های کشاورزی و زراعی است که تحت شرایط خاص و کنترل شده تبدیل به کود می شود .
مومن کیائی مسئول صنایع روستائی جهاد کشاورزی استان البرز گفت: از سال 90 اقدامات اساسی برای توسعه تولید ورمی کمپوست انجام شده که تا کنون جهاد کشاورزی توانسته برای 15 نفر مجوز تولید ورمی کمپوست را صادر کند.
قناعی یکی از تولید کنندگان ورمی کمپوست گفت: ما به همراه تولید کنندگان این صنعت دربخش ترویج و آموزش ورمی کمپوست به کشاورزان فعالیتهای خود را آغاز کرده ایم و توانسته ایم برای روستائیان اشتغال ایجاد کنیم .
آقای قناعی که خود یکی از تولید کنندگان و کارافرینان برتر این صنعت است به تنهائی توانسته برای 40 نفر از روستائیان اشتغال ایجاد کند.
حال با توجه به نیاز مبرم بخش کشاورزی به توسعه این صنعت با محوریت تولید محصول سالم، آیا به نظر نمی رسد باید بیشتر از قبل به توسعه صنعت تولید این نوع کمپوست درکشور توجه شود ؟

راه‌اندازی 40 هزار کارگاه ورمی‌ کمپوست در کشور

رئیس بسیج سازندگی کشور:
راه‌اندازی 40 هزار کارگاه ورمی‌ کمپوست در کشور

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: امسال در یک رویکرد جدید در تحقق حماسه اقتصادی تلاش می‌کنیم تا 40 هزار کارگاه 10 متر مربعی تولید ورمی کمپوست را در کشور راه‌اندازی کنیم.

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی 40 هزار کارگاه ورمی‌ کمپوست در کشور

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، سردار مجید خراسانی عصر امروز در جریان بازدید از واحد تولید مرغ و ماکیان محلی در اردبیل اظهار داشت:‌ ما امسال از توانمندی سه هزار گروه جهادی در کشور در عرصه‌های مختلف استفاده می‌کنیم تا بتوانیم در خلق حماسه اقتصادی بازوی توانمند دولت و لبیک‌گوی خواسته و مطالبه مقام معظم رهبری باشیم.

وی تصریح کرد: ورود بسیج به این عرصه بار دیگر توانمندی این نیرو را در مقابله با تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن نشان می‌دهد به طوریکه ما با تکیه بر توانمندی‌های خود می‌توانیم حتی در برابر فشارهای بسیار دامنه‌دار دشمن ایستادگی کرده و با تکیه بر تولیدات داخلی به بیگانگان وابسته نباشیم.

خراسانی از راه‌اندازی 14 هزار استخر پرورش ماهی در کشور با همکاری جهاد کشاورزی و روستاییان خبر داد و خاطر نشان کرد: در این استخرها و حوضچه‌ها پرورش انواع آبزیان را شاهد هستیم تا بتوانیم در بخش شیلات به یک خودکفایی واقعی برسیم.

این مسئول با اشاره به واردات بیش از 600 هزار تن کود شیمیایی به کشورمان اضافه کرد: با توافق جهاد کشاورزی 40 هزار کارگاه تولید کود ورمی کمپوست در فضای 10 متر مربعی را در کشور راه‌اندازی می‌کنیم تا بتوانیم در این زمینه موفق عمل کنیم.

وی بیان کرد: تاکنون 10 هزار کارگاه در نیمه اول امسال راه‌اندازی شده و امیدواریم بقیه کارگاه‌ها نیز به سرعت راه‌اندازی شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رئیس بسیج سازندگی کشور همچنین از توجه به تولید بیشتر مرغ و ماکیان، زعفران، ‌تولید عسل و سایر محصولات خبر داد و یادآور شد: ما با این تولیدات به دشمن اعلام می‌کنیم اگر روزی مرزهای کشور را نیز به روی ما بستید ما توان تولید و خودکفایی داخلی را داریم.

خراسانی در ادامه ابراز داشت: اجرای طرح مرغ سنتی و تبدیل خانه‌ها به مراکز تولید مرغ سنتی، ایجاد حوضچه‌های پرورش ماهی در کنار 10 هزار چاه، ایجاد 40 هزار کارگاه تولید کود و دو هزار کارگاه صنایع کوچک تبدیلی خانگی و فعال کردن یک‌هزار و 500 کارگاه گلخانه‌ای کوچک خانگی در کنار توسعه زنبورداری از فعالیت‌های بسیج سازندگی می‌باشد.

افتتاح بيست و هشت واحد توليد كود ورمي كمپوست

مدير منابع طبيعي و كشاورزي بسيج سازندگي اصفهان از افتتاح بيست و هشت واحد توليد كود ورمي كمپوست با ظرفيت توليد سالانه يك هزار و 234 تن كود خبر داد. به گزارش قرارگاه رسانه و فضاي مجازي بسيج سازندگي؛ محسن دانشور با بيان اين خبر گفت: واحدهاي توليدي كود ورمي كمپوست در شهرستان هاي آران و بيدگل، اردستان، خميني شهر، شاهين شهر وميمه، فريدن، كاشان و نطنز به بهره برداري رسيده اند.

وي هدف از راه اندازي اين واحدهاي توليدي را حمايت از طرحهاي اقتصاد مقاومتي و اشتغالزايي عنوان كرد و افزود: آموزش به متقاضيان ، ارائه گواهي آموزش و تسهيلات خوداشتغالي و همچنين بازاريابي و فروش، از جمله اقدامات حمايتي بسيج سازندگي اصفهان براي فعال سازي اين واحدهاي توليدي است. مدير منابع طبيعي و كشاورزي بسيج سازندگي اصفهان ادامه داد: براي راه اندازي اين واحدهاي توليدي، تسهيلاتي از 30 تا 50 ميليون ريال به متقاضيان تعلق گرفت.

دانشور خاطرنشان كرد: استفاده از كود ورمي كمپوست، كيفيت محصولات كشاورزي را تا 20 درصد افزايش مي دهد.

تجاري سازي کود ارگانيک ورمي کمپوست در اصفهان

کود ارگانیک ورمی کمپوست با تولید 200 تن در اصفهان ، در کشور تجاری سازی شد.
ایران اکونا :مدیر عامل پسماند شهرداری اصفهان امروز گفت: «تولید این نوع کود بعنوان بهترین کود ارگانیک از خرداد امسال زمان راه اندازی سه واحد صنعتی تولید کود ورمی کمپوست در اصفهان آغاز و هم اکنون 200 تن به ارزش 2 میلیارد ریال تولید شد».
آقای باجول افزود: این میزان کود از حدود 15 تن کرم زباله خوار فتوتیتا تولید شد که دراین روش این نوع کرم حدود یک و نیم برابر وزن خود زباله و کمپوست می خورد و کودی ارگانیگ، بدون عناصر سنگین، بو و میکروب تولید می کند. وی جلوگیری از آلودگی محیط زیست ، افزایش پتانسیل مواد آلی ،حفظ منابع خاک و کیفیت محصولات کشاورزی را از مزایای این کود برشمرد و گفت: کود ورمی کمپوست در بخشهای کشاورزی ، باغبانی و تولید گل های آپارتمانی کاربرد دارد که با بهره گیری از آن رشد گیاه 20 درصد افزایش می یابد.

منبع : واحد مرکزی خبر

آغاز توليد صنعتي کود ورمي کمپوست در اصفهان

تولید صنعتی کود ورمی کمپوست نخستین بار در کشور در اصفهان آغاز شد.
مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ظرفیت تولید این واحد صنعتی را حدود 2 هزار تن اعلام کرد وگفت: طرح تولید ورمی کمپوست با استفاده از مواد آلی و پسماند شهری با بیش از یک میلیارد ریال هزینه آغاز شد.


آقای باجول جلوگیری از آلودگی محیط زیست ،افزایش پتانسیل مواد آلی ،حفظ منابع خاک و کیفیت محصولات کشاورزی را از مزایای کود ورمی کمپوست بیان کرد و افزود : این کود هم اکنون در سه سالن صنعتی واقع در کارخانه کمپوست گردنه زینل اصفهان تولید می شود .
وی با اشاره به استفاده از 10 تن کرم در سالن های تولید کود ورمی کمپوست افزود: در این روش کرمی به نام فتوتیتا ( کرم زباله خوار) حدود یک و نیم برابر وزن خود زباله و کمپوست می خورد و کودی ارگانیگ، بدون عناصر سنگین، بو و میکروب تولید می کند.
باجول با اشاره به اینکه تولیدات ورمی کمپوست بزودی در سطح شهر عرضه می شود، افزود : مهر امسال در ایستگاه‌های ثابت بازیافت موجود در سطح شهراصفهان ورمی کمپوست بسته بندی شده توزیع می‌شود.
کود آلی ورمی کمپوست در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی در حال پوسیدگی از دستگاه گوارش این نوع کرم خاکی و دفع مواد از بدن کرم حاصل می شود.
این مواد هنگام عبور از بدن کرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش (موکوس) به ویتامینها و آنزیمها و در نهایت کود آلی غنی شده مفید برای ساختمان و بهبود عناصر غذایی خاک تبدیل می شود.

200 تن كود ارگانيك ورمي كمپوست دراصفهان توليد و وارد بازار شد

نخستين بار دركشور 200 تن كود ارگانيك ورمي كمپوست دراصفهان توليد و وارد بازار شد.

مدیر عامل پسماند شهرداری اصفهان امروز گفت: توليد اين نوع كود بعنوان بهترين كود ارگانيك از خرداد امسالزمان راه اندازي سه واحد صنعتي توليد كود ورمي كمپوست در اصفهان آغاز و هم اكنون 200 تن به ارزش 2 ميليارد ريال توليد شده است.

آقاي باجول افزود: اين ميزان كود از حدود 15 تن كرم زباله خوار فتوتيتا توليد شده كه دراين روش اين نوع كرمحدود یک و نیم برابر وزن خود زباله و کمپوست می خورد و کودی ارگانیگ، بدون عناصر سنگین، بو و میکروب تولید می کند.

وي جلوگیری ازآلودگی محیط زیست ،افزایش پتانسیل مواد آلی ،حفظ منابع خاک و کیفیت محصولات کشاورزی را از مزایای اين كود برشمرد وگفت: كود ورمي كمپوست در بخشهاي كشاورزي ، باغباني وتوليد گلهاي آپارتماني كاربرد دارد كه با بهره گيري از آن رشد گياه 20 درصد افزايش مي يابد.

اقتصادی‌تر شدن تولیدات کشاورزی با بهره‌گیری از ورمی کمپوست

در برخی مناطق و واحدهای تولیدی یکی از روش‌های نادرست افزایش تولید، مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی است که تولید را در کوتاه مدت افزایش مقطعی می‌دهد اما با ادامه‌ی این روند نه تنها در میان مدت تولیدی اضافه نمی‌شود بلکه سبب اتلاف کودها و کاهش تولید و از میان بردن مواد آلی خاک می‌شود. جلوگیری از مصرف کوددهی بی‌رویه‌ی شیمیایی در راستای بهینه مصرف کردن کود و حفظ خاک‌های کشاورزی ضروری به‌نظر می‌رسد.

تولید ورمی کمپوست، فناوری استفاده از انواع خاصی از کِرم‌های خاکی است که این کرم‌ها با داشتن توان رشد و تکثیر بسیار سریع، انواع مواد آلی زائد، مزاحم و آلوده‌کننده‌ی محیط را به یک کود آلی و با کیفیت ممتاز تبدیل می‌کنند.

سالانه 8000 تن ورمی کمپوست در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی،«مسعود محمدیان»، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در این‌باره به ایسنا گفت: افزایش محصول با بهره‌گیری از ورمی کمپوست قابل پیش‌بینی است.

وی، افزود: آموزش تولید کود ورمی کمپوست به کشاورزان، فرهنگ‌سازی تفکیک زباله و تولید کود ورمی کمپوست از مدارس ابتدایی استان، اختصاص یارانه‌های کودهای شیمیایی به کود ورمی کمپوست و استفاده در مزارع نمونه، نمایشی و الگویی از برنامه‌های سازمان برای جایگزینی ورمی کمپوست به‌جای کودهای شیمیایی است. رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: ورمی‌ کمپوست نتیجه‌ی هضم طبیعی غذا در سامانه‌ی هاضمه کرم‌ خاکی است و دوره‌ی رشد گیاه را به‌وسیله داشتن میکروارگانیسم هم‌چنین مواد آلی فعال و تسریع می‌کند.

تولید ورمی‌کمپوست اشتغال ایجاد می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس از تالش، محمدعلی نجفی ظهر امروز در جریان بازدید از واحد تولید ورمی‌کمپوست در روستای «سیاکت» این شهرستان اظهار کرد: تولید ورمی‌کمپوست کاهش اثرات نامطلوب زباله، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، اشتغالزایی و تولید محصولات غذایی سالم و با کیفیت را به همراه دارد. وی بر ضرورت گسترش طرح ورمی‌کمپوست در روستاها تأکید کرد و افزود: تولید ورمی‌کمپوست موجب کاهش استفاده از کودهای شیمیایی، پایداری منابع خاک و حفظ توان تولید در خاک می‌شود.

استاندار گیلان تولید ورمی‌کمپوست را در کاهش آلودگی محیط زیست تأثیرگذار خواند و تصریح کرد: ورمی‌کمپوست منبع مطمئن برای تولید ثروت در روستاها محسوب می‌شود.

وی زباله‌ها را تهدیدی در روستاها دانست و خاطرنشان کرد: ترغیب و ترویج ورمی‌کمپوست بین کشاورزان و آموزش تولید این محصول زیر نظر مراکز رسمی، دانشگاهی و همراهی رسانه‌ها در گسترش استفاده از ورمی‌کمپوست مهم است.

به گزارش فارس، نجفی از باغ نمونه کشت کیوی کمیته امداد در روستای جوکندان تالش بازدید کرد.

ایجاد اشتغال با تولید ورمی کمپوست

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران رشت ؛ استاندار گیلان گفت : «تولید ورمی کمپوست باعث کاهش اثرات نامطلوب زباله ، جلوگیری از آلودگی محیط زیست ، اشتغالزایی و تولید محصولات غذایی سالم و با کیفیت می شود».

محمدعلی نجفی کاهش استفاده از کودهای شیمیایی ، پایداری منابع و حفظ توان تولید خاک را از دیگر مزایای تولید ورمی کمپوست اعلام کرد افزود: باید تهدید آلودگی زباله ها در روستاها را از طریق روش ورمی کمپوست به فرصتی برای تولید ثروت در روستاها تبدیل کنیم .

روزانه 145تن مواد بازیافتی در اصفهان جمع‌آوری شد

خبرگزاری فارس: روزانه 145تن مواد بازیافتی در اصفهان جمع‌آوری شد

طی سه ماه نخست سال جاری روزانه 145تن مواد بازیافتی در اصفهان جمع‌آوری شد.خبرگزاری فارس: مدیرعامل سازمان بازیافت و خدمات شهرداری اصفهان گفت: طی سه ماه نخست سال جاری به صورت میانگین روزانه 145 تن مواد بازیافتی در اصفهان جمع‌آوری شده است.

 

 

تیمور باجول امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان به کانکس‌های بازیافت فعال در سطح شهر اصفهان اشاره و اظهار کرد: افزایش تعداد ایستگاه‌های ثابت بازیافت موجود در سطح شهر از مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی این سازمان در سال جاری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه  فرهنگ‌سازی در راستای جمع‌آوری مواد بازیافتی موجود در سطح شهر به زیبایی شهر کمک می‌کند، اضافه کرد: طی سه ماه نخست سال جاری 12 هزار تن مواد بازیافتی در سطح مناطق چهارده‌گانه اصفهان از درب منازل، مجتمع‌های تجاری، معابر شهری و مراجعه مردم به کانکس‌های بازیافت موجود در سطح شهر جمع‌آوری شده است.

مدیرعامل سازمان بازیافت و خدمات شهرداری اصفهان تصریح کرد: میانگین جمع‌آوری مواد بازیافتی موجود در سطح شهر در سه ماه نخست سال جاری 125 تن بوده که اصفهان طی سه ماه نخست سال جاری در راستای جمع‌آوری مواد بازیافتی موجود در سطح شهر نسبت سه ماه نخست سال گذشته با رشد 10 درصدی مواجه شده است.

وی به دلایل رشد 10 درصدی در زمینه جمع‌آوری مواد بازیافتی در اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: مباحث آموزشی، فرهنگ‌سازی، افزایش ایستگاه‌های بازیافت فعال در سطح شهر و مراجعه به درب منازل برای جمع‌آوری مواد بازیافتی از جمله مهم‌ترین دلایل این موضوع به شمار می‌رود. باجول با تاکید بر اینکه در حال حاضر 33 دستگاه کانکس و ایستگاه ثابت بازیافت در سطح مناطق چهارده‌گانه اصفهان وجود دارد، تاکید کرد: البته تا پایان سال جاری تمام مناطق چهارده‌گانه شهر اصفهان از ایستگاه‌های ثابت بازیافت برخوردار می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر عمل دفن زباله و مواد بازیافتی در اصفهان صورت نمی‌گیرد و تنها مواد بازیافتی برای ذخیره‌سازی انرژی و تولید سوخت ریجکت می‌شوند. مدیرعامل سازمان بازیافت و خدمات شهرداری اصفهان گفت: براساس برنامه راهبردی و استراتژیک تدوین شده در این سازمان و افزایش ایستگاه‌های ثابت بازیافت موجود در شهر مواد بازیافتی جمع‌آوری شده در سطح شهر اصفهان باید تا پایان سال جاری 20 درصد افزایش داشته باشد.

شهروندان با بازیافت پسماند‌ها تولید ملی را افزایش دهند

خبرگزاری فارس: ورمی کمپوست در ایستگاه‌های بازیافت اصفهان توزیع می‌شود

تیمور باجول امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به تولید ورمی کمپوست در این سازمان اظهار داشت: این کود آلی توسط کرم‌های زباله خوار تولید می‌شود و این نوع کود از هیچ گونه مشکلی از نظر بحث‌های میکروبی برخوردار نیست.

وی با اشاره به اینکه رمی کمپوست از فعالیت بیولوژیک نوعی کرم خاکی حاصل می‌شود، اضافه کرد: ورمی کمپوست در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک نقش موثری دارد و استفاده از این نوع از کود به منظور حفظ گیاهان، نگهداری گلخانه‌ها، گسترش مزارع و درختان میوه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد زائد شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه ورمی کمپوست از کاربری‌های بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: ورمی کمپوست یک کود استاندارد است و از 15 اسفند ماه جاری در ایستگاه‌های ثابت بازیافت موجود در سطح شهرستان اصفهان توزیع می‌شود.شهروندان اصفهانی می‌توانند با مراجعه به غرفه‌ها ثابت بازیافت موجود در مناطق 14‌گانه اصفهان و تحویل اقلام بازیافتی خود به این غرفه‌ها ورمی کمپوست را دریافت کنند.

باجول با اشاره به اینکه این کود برای نخستین بار در سطح کشور تولید شده است، تاکید کرد: تولید ورمی کمپوست به عنوان یکی از کود‌های استاندارد از روش‌های متداول تولید کود در دنیا به شمار می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر اصفهان برای نخستین بار در سطح کشور به سوی تولید این کود حرکت کرده است و این نوع از کود از 15 اسفند ماه جاری به صورت آزمایشی در اصفهان به مردم ارائه می‌شود.

منبع: فارس نیوز

ورمي كمپوست يا طلاي سياه

ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره 110

نويسنده: مهدي كبيري خوش صوت دكتراي دامپزشكي

با رشد روزافزون جمعيت، افزايش سطح رفاه و تنوع كمي و كيفي در مصرف مواد غذايي، توسعه صنايع تبديلي و رشد پديده شهرنشيني، دفع زباله و مواد زايد آلي به يك مشكل به ويژه در شهرهاي بزرگ تبديل شده است. امروزه فرآوري مواد زايد آلي به سه روش سوزاندن، دفن در محل هاي خاص و بازيافت يا استفاده مجدد انجام مي پذيرد. روش بازيافت علاوه بر اينكه در حفظ محيط زيست و كاهش آلودگي موثر است مي تواند مواد زايد را به عنوان مواد خام، مجددا در چرخه مصرف قرار دهد و از تخريب بيشتر محيط زيست پيشگيري كند. از بين انواع محصولات بازيافتي مي توان به ورمي كمپوست (vermicompost) يا كمپوست كرمي كه در كشورهاي مختلف جهان با استقبال گسترده اي روبه رو شده است، اشاره كرد.


ورمي كمپوست چيست؟
    ورمي كمپوست، عبارت است از كود آلي بيولوژيك كه دراثر عبور مداوم و آرام مواد آلي در حال پوسيدگي از دستگاه گوارش گونه هايي از كرم هاي خاكي و دفع اين مواد از بدن كرم، حاصل مي شود. اين مواد هنگام عبور از بدن كرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش (موكوس)، ويتامين ها و آنزيم ها شده كه در نهايت به عنوان يك كود آلي غني شده و بسيار مفيد براي ساختمان و بهبود عناصر غذايي خاك، توليد و مورد مصرف واقع مي گردد. بنابراين، ورمي كمپوست عبارت است از فضولات كرم به همراه درصدي از مواد آلي و غذايي بستر و لاشه كرم ها.


برتري ورمي كمپوست به كمپوست معمولي
ورمي كمپوست ماده اي شبيه به پيت (peat) است كه به خوبي تغيير فرم يافته و ساختار، تخلخل، تهويه، زه كشي و ظرفيت نگهداري رطوبت آن در حد آلي مي باشد. توليد ورمي كمپوست تعداد ريز موجودات بيماري زاي گياهي (pathogenic microganisms) را به شدت كاهش داده و بنابراين از اين نظر برتري نسبي به كمپوست معمولي دارد. توليد كمپوست به عنوان يك فرآيند هوازي منجر به معدني شدن (mineralization) نيتروژن مي شود كه در مورد توليد ورمي كمپوست، استفاده از كرم هاي خاكي باعث تسريع اين روند مي گردد. فرآيند هوموسي شدن (Humification) كه در مرحله رسيدگي (Maturation stage) كمپوست سازي اتفاق مي افتد، در طول فرآيند توليد ورمي كمپوست، بزرگتر و سريع تر اتفاق مي افتد. كود توليدي در اين روش به علت بالا بودن نسبت كربن به ازت (C/N15) فاقد بوي نامطبوع و فعاليت حشرات مزاحم مي باشد.


2700 گونه كرم خاكي، عامل تهيه كمپوست
   به طور كلي در حدود 2700 گونه مختلف از كرم هاي خاكي وجود دارند كه بسته به موضوع كار و هدف، گونه انتخابي متفاوت خواهد بود.

توسعه صنعت تولید ورمی کمپوست نیاز بخش کشاورزی

امروزه هشدارهای جهانی در مورد استفاده از مواد شیمیایی و خطرها و مشکلاتی که برای محیط زیست و انسان ایجاد می کند به بحث داغ سازمانها و نهادهای دولتی تبدیل شده است. یکی از این مواد زیان آور کودهای شیمیائی است که آثار بسیار مخربی روی محصولات کشاورزی، محیط زیست و بدن انسان دارد.
آسیب‌های زیست محیطی و تغییر بافت شیمیایی، فیزیکی و زیستی خاک و مشکلات بهداشتی و شیوع سرطانها بشر را مجبور کرد که به فکر جایگزین کودهای زیستی و بیولوژیک در کشاورزی باشند که اقتصادی سودمند را در این عرصه به دنبال دارد از جمله این کودها ورمی کمپوست است.
ورمی‌کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌شود.
تولید ورمی کمپوست، تکنولوژی استفاده از انواع خاصی از کرم های خاکی به نام ایزینا فتیدا(Eisenia Foetida) است که به دلیل توان رشد و تکثیر بسیار سریع پتانسیل قابل توجهی برای تبدیل مواد آلی به کود بیولوژیک باکیفیت ممتاز را دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت : تولید ورمی‌کمپوست، تغذیه کرم‌های قرمز (ایزینا فتدیا) از مواد آلی پسماندهای آشپزخانه بوده و محصول این فرایند کود آلی است که یکی از غنی‌ترین کودهای شناخته شده در دنیا است.
منصورخاکی در خصوص مزایای ورمی کمپوست گفت: استفاده از کود ورمی کمپوست، کیفیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی عملاً‌ حدود50 درصد وکمیت (تعداد در واحد سطح) آنها را نیز در حدود20 تا 70 درصد افزایش می دهد.
ورمی کمپوست از مزایای خاصی نسبت به کودهای الی دیگر برخوردار است از جمله اینکه هیچ گونه آلودگی میکروبی و بوی نامطبوع ندارد ،به نگهداری رطوبت در خاک کمک می کند، یک غذای کامل و متعادل برای گیاهان است، رنگ، طعم، بو و کیفیت گلها، سبزیجات و میوه ها را بهبود می بخشد حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و مواد بیوشیمیایی آن مقاومت گیاهان را به بیماری ها افزایش می دهد .
عسگری از تولید کنندگان ورمی کمپوست یکی از مزایای با ارزش ورمی کمپوست را استفاده از زباله های شهری دانست و گفت : ورمی کمپوست عامل تخمیر و فساد مواد الی موجود در زباله های مناطق شهری به خصوص زباله های خانگی و زباله های کشاورزی و زراعی است که تحت شرایط خاص و کنترل شده تبدیل به کود می شود .
مومن کیائی مسئول صنایع روستائی جهاد کشاورزی استان البرز گفت: از سال 90 اقدامات اساسی برای توسعه تولید ورمی کمپوست انجام شده که تا کنون جهاد کشاورزی توانسته برای 15 نفر مجوز تولید ورمی کمپوست را صادر کند. قناعی یکی از تولید کنندگان ورمی کمپوست گفت: ما به همراه تولید کنندگان این صنعت دربخش ترویج و آموزش ورمی کمپوست به کشاورزان فعالیتهای خود را آغاز کرده ایم و توانسته ایم برای روستائیان اشتغال ایجاد کنیم .
آقای قناعی که خود یکی از تولید کنندگان و کارافرینان برتر این صنعت است به تنهائی توانسته برای 40 نفر از روستائیان اشتغال ایجاد کند.
حال با توجه به نیاز مبرم بخش کشاورزی به توسعه این صنعت با محوریت تولید محصول سالم، آیا به نظر نمی رسد باید بیشتر از قبل به توسعه صنعت تولید این نوع کمپوست درکشور توجه شود ؟
 

منبع: واحد مرکزی خبر صدا و سیما

افزایش قابلیت جذب کودهای شیمیایی با بهره گیری از وِرمی کمپوست

احمد بایبوردی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: کود وِرمی کمپوست با افزایش هورمون های رشد، گیاه را وادار می کند که از عناصر فعال شده در محیط ریشه غذا را جذب و عناصر کشت شده را به تدریج آزاد نماید.

وی تشریح کرد: این کود از جمله آلی پوسیده و تجزیه شده است که توسط نوعی از کرم های خاکی تولید و فرآوری می شود. بایبوردی از مشخصات این کود گفت و ادامه داد: وِرمی کمپوست با توجّه به دانه بندی مناسب، رطوبت و حرارت متعادل و عاری بودن از هرگونه بو دارای وزن مخصوص بالایی است.

مدیر دفتر محیط زیست و توسعه پایدار سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: وِرمی کمپوست را می توان به عنوان یک محصول صادراتی با برچسب مناسب که نشان دهنده میزان مواد غذایی موجود در آن است به بازارهای داخل و خارجی عرضه نمود.

وی بهره گیری از این کود را با توسعه پایدار کشاورزی مرتبط دانست و اظهار داشت: توسعه کشاورزی پایدار با بهره گیری از کود وِرمی کمپوست اقدامی است حیاتی برای حفظ محیط زیست و بقایای خاک که با استفاده از همین منابع طبیعی حاصل خواهد شد. بایبوردی تاکید کرد: کارشناسان وِرمی کمپوست را حاوی بسیاری از عناصر قابل جذب شامل ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن، روی و منگنز می دانند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اتحادیه تولید ورمی کمپوست در چهارمحال و بختیاری تشکیل شود

مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: تولید کود ورمی کمپوست در استان باید مدیریت شود، برهمین اساس لازم است تا جهت رفع مشکلات فروش و تعیین کیفیت ورمی کمپوست اتحادیه آن هرچه سریعتر تشکیل شود.

پیام قاسمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و 500 تن کود ورمی کمپوست در این استان تولید می‎شود.

وی افزود: این در حالیست که با توجه به سطح زیر کشت باغات در استان که معادل 47 هزار هکتار است، این استان سالانه به 80 هزار تن کود ورمی کمپوست نیاز دارد. قاسمی با اشاره به وجود ظرفیت خالی تولید ورمی کمپوست در این استان گفت: با توجه به عناصر ماکرو و میکروی موجود در ورمی کمپوست و دیگر مزیت‌های آن لازم است تا نسبت به ترویج تولید و استفاده از این کود در استان تصمیمات لازم اتخاذ شود.

مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تولید کود ورمی کمپوست در استان باید مدیریت شود، گفت: بر همین اساس لازم است تا جهت رفع مشکلات فروش و تعیین کیفیت و دیگر مشکلات ورمی کمپوست اتحادیه تولید ورمی کمپوست استان هرچه سریعتر تشکیل شود.

وی با اشاره به اهم خواص فیزیکی و شیمیایی ورمی‌ کمپوست، خاطرنشان کرد: سبک و فاقد هرگونه بوی عاری از علف‌های هرز، حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند زتوباکتری‌ها، بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها به شمار می‎رود.

قاسمی ادامه داد: دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز، دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین‌ها به‌ویژه ویتامین B12، قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی، فرآوری آسان و سریع‌تر از بیوکمپوست از دیگر این مزایا محسوب می‎شود. مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: عاری بودن از باکتری‌های غیرهوازی، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن و اصلاح‌کننده خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک از دیگر خواص فیزیکی و شیمیایی ورمی‌کمپوست است.

صفحه1 از2

تازه های ورمی کمپوست

 • آثار ورمی کمپوست بر گیاهان تولید شده در گلخانه +

  ادامه...
 • آموزش فرایند تولید کود ورمی کمپوست +

  ادامه...
 • افزایش عملکرد تولید ورمی کمپوست +

  ادامه...
 • تاثیر ورمی کمپوست بر درختان میوه (بادام،گردو، انار،انگور......) +

  ادامه...
 • تاثیر ورمی کمپوست بر درختان میوه (بادام،گردو، انار،انگور......) +

  ادامه...
 • تاثیر پتاسیم ورمی کمپوست بر گیاهان +

  ادامه...
 • ترکیب کود ورمی کمپوست و طریقه استفاده از آن +

  ادامه...
 • خرید کرم به صورت خالص یا همراه بستر؟ +

  ادامه...
 • راه هاي جداسازي کرم از کود +

  ادامه...
 • عوامل موثر بر افزایش جمعیت کرم و کوکون ریزی +

  ادامه...
 • مقایسه معایب و مزایای روش سبدی و پشته ای +

 • مقایسه ورمی کالچر و ورمی کمپوستینگ +

  ادامه...
 • مقایسه کود ورمی کمپوست با کودهای شیمیایی +

  ادامه...
 • ورمی کمپوست (vermi compost) چیست؟ +

  ادامه...
 • پرورش کرم به روش سبدی +

  ادامه...
 • چای کمپوست(tea compost) چیست؟ +

 • 1

جستجوی سایت

آمار سایت

شبکه های اجتماعی فارمینو

.
.